Kokemukset ja arvostelut
7 tuotearvostelua
Monen vuoden kokemus.
Erittäin hyvä pistosuojaus. Käyttänyt useamman vuoden.
Työmatkapyöräilijä55–64vSchwalbe marathon plus, 32-622
Hyvä tuote mutta koko oli hieman tiukka leveyden suhteen kun ei ollut isompaa kokoa (vanha rengas 37-622).
Vekki6955–64vVakiovalinta
Ei murheita puhjenneista renkaista. Varma valinta, ei nopeudella ja keveydellä pilattu.
Avant25–34vHyvä rengas
Nyt menossa toinen pari, ensimmäisen parin ajoin sileäksi ja ostin uudet. Tuhat kilometriä takana tälläkin parilla ja vaikka kaupungissa välillä lasisirujen päältä niin pistosuojaus ei ole pettänyt. Isohkon pistosuojauksen vuoksi jyrkät käännökset ei ihan joustavia.
Reppumies45–54vPari tuhatta km takana
Hyvin ruullaavat ja märälläkin riittävästi pitoa omaavat kumit. Ei pahaa sanottavaa 2000km jälkeen. Sepeli eikä lasinsirut ole kertaakaan puhkaissut sisuria. Renkaat ovat nätisti pitäneet värinsä eivätkä liiaksi haalistuneet auringosta. Minkään näköistä halkeilua tai rasitusmurtumaa ei havaittavissa. Yhden tähden vähennän käyttömukavuudesta, koska kumit ovat tiukat asentaa. Tämä kokeiltu useammilla vanteilla.
Hoseee25–34vPuhkeamaton...juupa juu
Ostin talvella uudet Marathonit, mutta Schwalbe ei näytä (enää) tuottavan tasalaatuista tavaraa. Kummatkin sisurit ovat alle 1000 km kulutuksen jälkeen puhjenneet, ja lähemmässä tarkastelussa renkaat ovat haljenneet siten, että urasta pilkottaa alla oleva sininen suojakalvo.
TimppaMoiM, 35–44vHyvästit puhkeamisille
Olen ollutt erittäin tyytyväinen näihin renkaisiin. Sen jälkeen (vuosia sitten) kun otin käyttöön tämän rengas mallin, ei ole tarvinnut kertaakaan paikata rengasta. Ennen sitä, tappaja sepeli aiheutti sen, että vähintään kerran viikossa piti paikata rengasta.
jjussiM, 45–54v